Archív článkov

Almužna

Almužna

Stalo sa to už veľmi dávno, v Anglicku. Akási ženička v otrhaných šatách chodila po dedine, kopala na dvere domov a prosila o almužnu. Nemalo ktovieaké šťastie. Mnohí ju urážali, iní na ňu huckali psov, aby ju odohnali. Ktosi jej hodil do zásterky kúsok plesnivého chleba alebo zhnité zemiaky. Iba starček a starenka, ktorí bývali v domci na konci dediny, ju pozvali ďalej. „Posaď sa trochu sa >>>

Vianočný blázon

Vianočný blázon

V jednej krajine na Východe žil pred dvetisíc rokmi mladý blázon. Ako každý blázon sníval aj on o tom, že raz bude múdrym. Miloval hviezdy. Nikdy ho neunavilo pozorovať ich. A tak sa stalo, že jednej noci neobjavili novú hviezdu len králi Gašpar, Melichar a Baltazár, ale aj tento blázon... >>>

Bosý chlapec

Bosý chlapec

Bosý chlapec stál užasnutý pred výkladom s topánkami. Triasol sa od zimy. Podišla k nemu okoloidúca pani. „Čo tam vidíš také zaujímavé?“ opýtala sa ho. „Modlím sa o topánky“ povedal chlapec. >>>

Neuveriteľná skutočnosť

Neuveriteľná skutočnosť

Nositeľ Nobelovej ceny – profesor Dr. Alexis Carrel, nazýva modlitbu najsilnejšou formou energie. Podľa jeho názoru je to rovnako veľká sila ako gravitácia. Známy americký vedec a výskumník Dr. N. J. Stowell pri jednom neuveriteľnom objave zmeral silu modlitby. Hovorí: “Bol som cynický ateista, presvedčený, že Boh nie je nič iné ako výplod ľudského mozgu. Nemohol som veriť v nejakú živú božskú >>>

List Svätého Otca Františka, ktorým sa udeľujú odpustky pri príležitosti mimoriadneho  Svätého roku milosrdenstva  2. časť

List Svätého Otca Františka, ktorým sa udeľujú odpustky pri príležitosti mimoriadneho Svätého roku milosrdenstva 2. časť

Jedným z vážnych problémov našej doby je zaiste zmenený postoj k životu. Veľmi je rozšírená mentalita, z ktorej sa vytratila náležitá osobná i spoločenská citlivosť voči prijatiu nového života. Tragédiu potratu niektorí prežívajú len povrchne, akoby si neuvedomovali obrovské zlo, ktoré takýto skutok v sebe nesie. Iní však, naopak, prežívajú tento moment ako porážku, hoci si myslia, že nemajú inú >>>

Oznam ohľadom procesu blahorečenia Božieho sluhu biskupa Jána Vojtaššáka

Bratia a sestry! 14. Novembra tohto sme si pripomenuli 138 rokov od narodenia Božieho Sluhu biskupa Jána Vojtaššáka. Tohto roku uplynulo 20 rokov od momentu, keď svätý Ján Pavol II. počas svojej pastoračnej návštevy Slovenska na Mariánskej hore v Levoči vyzval otca biskupa Františka Tondru a celú Spišskú diecézu k otvoreniu procesu blahorečenia biskupa Jána Vojtaššáka. >>>

Rozhodnutie triedy

„Ak mi to nedovolíš, nebudem môcť ísť do školy! Bola by to hanba… Je to veľmi dôležité, mama!“ Elena sa pustila do plaču. To bola jej najúčinnejšia zbraň. „No tak dobre, urob ako chceš…“ zamrmlala matka a hodila lyžičku do drezu. >>>

BÁSEŇ STARENKY

BÁSEŇ STARENKY

Túto báseň napísala žena, ktorá zomrela na oddelení pre dlhodobo chorých v Ashludieovej nemocnici v blízkosti Dundee v Škótsku. Personál nemocnice ju našiel medzi jej vecami, a tak sa im páčila, že ju opísali a báseň potom putovala po celej nemocnici a ďalej ... >>>