28.01.2017 11:32

Blíži sa národný týždeň manželstva 2017...

S radosťou pre Vás pripravujeme nový ročník Národného týždňa manželstva. Kampaň NTM 2017 má názov "Spolu na ceste". Možno Vám mysľou prebehlo množstvo myšlienok ohľadom Vašej spoločnej cesty. Či už to boli príjemné zážitky, napínavé okamihy alebo kolízie, srdečne Vás pozývame, aby ste nasledujúci Národný týždeň manželstva 2017 strávili spoločne ako manželia.

Čas na dobré veci

Každý z nás má rád dobré veci. Nikto by sa asi medzi možnosťou vybrať si dobré alebo zlé nerozhodol pre to druhé. Pritom väčšina dobrých vecí sa nám nestane len tak, k dobrým veciam sa treba nejako prepracovať a zvyčajne nás to aj niečo stojí. Radi však podstúpime aj nejakú obeť, či odriekanie, aby sme mohli mať to, čo je naozaj dobré. Takto to funguje, keď niečo kupujeme alebo staviame, rozvíjame či prehlbujeme.Rovnako tak sa to týka manželstva. Každý, kto sa rozhodol žiť v manželstve chce, aby bolo dobré. Aby bol šťastný on aj ten druhý. Ako sa to však udeje? Už asi nikto, komu sa "odrosia" ružové okuliare, neverí tomu, že sa to stane automaticky. Veď aj po krátkej skúsenosti chodenia v realite vzťahu si každý musí uvedomiť, že pre to, aby vzťah bol dobrý, potrebuje aj on niečo urobiť.Podvedome sa ohliadame za tými, ktorým to vo vzťahu naozaj klape a pýtame sa na tajomstvo ich úspechu. Niektorí sú schopní odpovedať okamžite, pretože presne vedia, čo konkrétne sa rozhodli so svojim partnerom robiť (či zámerne nerobiť) a nezanedbať to ani vtedy, keď to nejde "spontánne". Iní musia porozmýšľať, aby sformulovali stratégiu, ktorej sa pridržiavali počas celých rokov. Ďalší možno priznajú, že vlastnú stratégiu nevytvorili, skôr kopírovali, či modifikovali to, čo videli u svojich rodičov...jednoducho preto, lebo videli model po niekoľko generácií úspešných a funkčných vzťahov. Nuž, existuje viac variant. Každá dvojica sa však musí rozhodnúť pre vlastnú "receptúru", ktorá by im pomohla dostať sa k vytúženému cieľu - tvoriť vzťah, ktorý obohacuje každého z nich a tiež je dobrým zázemím pre všetkých, ktorí sa v priebehu trvania vzťahu budú kratšie či dlhšie v prostredí vzťahu vyskytovať (deti, starnúci rodičia, a pod). A samozrejme sa predpokladá, že na dohodnutom postupe budeme aktívne obaja pracovať - kreatívne aj spontánne, romanticky aj systematicky...Kedy teda začať? Niekto si najlepší kúsok obeda zje hneď, iný si to najlepšie necháva na samý koniec, aby mu z obeda zostala "dobrá slinka". Čo sa týka manželstva - správny čas začať s dobrými vecami je dnes a teraz. S manželstvom je to ako so sporením. Čím skôr začnete, tým skôr si môžete užívať výsledky svojho úsilia. Prečo teda odkladať to dobré na neskôr?Téma tohtoročného Národného týždňa manželstva poskytuje dostatočne širokú škálu možností podeliť sa o svoj recept na dobré manželstvo aj s inými. Veď aj v dobrom manželstve je vždy priestor nechať sa inšpirovať nejakým novým podnetom, ktorý prispeje k prehĺbeniu vzťahu a pomôže z dobrého vytvoriť ešte lepšie. Nechajme sa teda inšpirovať a tiež svojou skúsenosťou inšpirujme ďalších...Vladimír Sochor, koordinátor NTM    

ň

(www.ntm.sk)