08.08.2018 16:42

...PRÍBEHY NA POUČENIE, POVZBUDENIE, ZAMYSLENIE, OBOHATENIE...

...PRÍBEHY NA POUČENIE, POVZBUDENIE, ZAMYSLENIE, OBOHATENIE...
Ponúkame Vám pár článkov na poučenie, povzbudenie, zamyslenie, obohatenie .... :)

Život je ako šálka čaju...

Bývalí spolužiaci z vysokej školy mali po pár rokoch už každý svoju prácu a napredovali vo svojej kariére. Jedného dňa sa dohodli, že by bolo fajn, aby sa stretli a išli pozrieť ich profesora, ktorý bol už toho času na dôchodku.Počas ich návštevy sa ich debata po chvíli zvrtla na sťažnosti na stres v ich práci, ale aj osobnom živote. Profesor ich pozorne počúval a za okamih sa spýtal:„Dá si niekto z vás šálku dobrého čaju?“  Všetci súhlasili, a tak pán profesor odišiel do kuchyne pripraviť čaj a poháre. Po chvíli priniesol veľký čajník a niekoľko rôznych pohárov. Boli porcelánové, kryštálové i plastové. Niektoré vyzerali draho a luxusne a iné zase veľmi lacno a obyčajne.Profesor vyzval bývalých žiakov, aby sa obslúžili sami. Povyberali si teda poháre a naliali čaj. Keď mal každý v ruke svoj pohár, profesor povedal:„Všimnite si, že všetci ste si vybrali krásne a draho vyzerajúce poháre, zatiaľ čo tie obyčajné a lacné zostali na tácke. Všetci chcete pre seba len to najlepšie a hoci je to prirodzené, je to aj váš najväčší životný problém. Je to zdroj vášho každodenného stresu v práci i doma.  Buďte si istí, že pohár samotný nepridáva čaju vôbec nič na kvalite. Pohár je len niečo, čo je v niektorých prípadoch veľmi drahé a v niektorých prípadoch i skrýva, čo pijeme. To, čo ste skutočne chceli, bol IBA dobrý čaj a nie pohár, z ktorého ho budete piť. Podvedome ste však šli všetci po tom najlepšom pohári a začali ste sa obzerať, aké si vybrali tí ostatní a porovnávať ich.“PONAUČENIE:Život je ako ten čaj. Vaša práca, peniaze a postavenie v spoločnosti sú poháre. Sú to iba nástroje, ktoré vám pomáhajú život prežiť. Žiadny pohár vám nezabezpečí, aby ste prežili kvalitný a šťastný život. Tí najšťastnejší ľudia nemajú to najlepšie zo všetkého, ale dokážu zo všetkého, čo majú, urobiť to najlepšie.ODKAZ:Žite jednoducho, milujte veľkoryso. Buďte starostliví, hovorte láskavo…. a pri pití čaju si vychutnávajte to, aký je a nie len to, z čoho ho pijete.

https://www.danielarau.sk/wp-content/uploads/2017/03/pasta-300x223.jpgZubná pasta...

Večer pred tým, než staršia dcéra šla prvýkrát na strednú školu, vzala mama tanier a zubnú pastu a položila ich pred dievča. Následne ju požiadala, aby celý obsah pasty vytlačila.Tým sa začala lekcia, ktorú by mali dať svojim deťom všetci rodičia.„Keď skončila, požiadala ju, aby všetku zubnú pastu dala opäť do tuby. Vtedy ale začala s vetami ako „Ja nemôžem,“ či “ Nebude to už také, aké predtým.“Mama ale ticho čakala, kým to spraví a povedala jej: „Tento tanier so zubnou pastou si budeš pamätať do konca svojho života. Naše slová majú moc nad životom i smrťou. Chystáš sa na strednú a musíš vedieť, akú veľkú váhu majú tvoje slová. Môžeš nimi ublížiť, niekoho ponížiť alebo ohovárať. No tiež nimi môžeš uzdraviť, povzbudiť, inšpirovať či milovať. Občas spravíš i nesprávne rozhodnutie, ale aj to patrí k životu. Rovnako ako táto zubná pasta, aj slová, ktoré opustia tvoje ústa, nemôžeš vrátiť späť. Zapamätaj si to.“

nohyUhol pohľadu...

Bol raz jeden starý pán, ktorý mal továreň na výrobu topánok. Chcel ju nechať riadiť svojim dvom synom. Jedného dňa im dal úlohu, aby preverili nové trhy na predaj topánok v Afrike.  Synovia sa vybrali do Afriky, každý samostatne.Po 1 mesiaci telefonoval otcovi jeden zo synov a zúfalo ho do telefónu prosil: “Otče, príď prosím ťa ihneď pre mňa! Je to tu hrozné. Tu sa nedajú predať žiadne topánky, lebo títo ľudia vôbec nenosia topánky. Tu chodia všetci bosí!”Po 2 mesiacoch strávených v Afrike zatelefonoval otcovi druhý syn: “Otče, prosím ťa, pošli mi hneď dva kamióny topánok! Však tu nikto nemá topánky! Ešte tak veľa ľuďom treba predať naše topánky!”Poučná pointa príbehu:Do života nám prichádzajú rôzne príležitosti. Je však dôležité, aký uhol pohľadu si na ne zvolíme. Vždy máme na výber a rozhodnutie je len na nás.                                                                               

(Zdroj: Internet)